Leto 2017

  • Obeležitev dneva državnosti, 25 let samostojne Slovenije ob osamosvojitveni lipi, 25. 6. 2017.

V lanskem letu smo ob 25-letnici osamosvojitve ponovno opozorili, da je​​ je lipa pred Rokovo cerkvijo posvečena prav osamosvojitvi in novi državi Sloveniji.​​ V letu 2017 je bilo​​ Društvo​​ eden izmed soorganizatorjev dogodka, ki se bo v prihodnjih letih kontinuirano odvijal v različnih sodelovanjih.​​ ​​ (video spodaj)

 

 

  • Rokovo 2017, 16. 8. 2017

Društvo je četrtič​​ organiziralo in izvedlo rokodelski sejem s prikazom različnih veščin in ponudbo »telerflajša« - obujanje medgeneracijskega druženja in učenja. Zaradi pomanjkanja sredstev smo delavnice združili z dogajanjem na Oratoriju 2017 – področje mladi. Tako kot vsako leto smo​​ skrbno izbrali in sodelovali z rokodelci pri pripravi in izvedbi sejma ter zagotovili “telerflajš”.​​ 

​​ 

  • ŽIVLJENJE NEKDANJE ŠOLE (SLOMŠKOVEGA DOMA) SKOZI FOTOGRAFIJE, DOKUMENTE IN PRIČEVANJA

​​ 

Skupaj z različnimi informatorji smo nadaljevali proučevanje zgodovino nekdanje šole, zbirali zgodbe, zbirali fotografije in digitalizirali le-te s ciljem celovite predstavitve življenja »stare šole« v različnih obdobjih.​​ 

Društvo 1824 izvaja projekt zbiranja zgodb, pričevanj in fotografij o življenju sedanjega Slomškovega doma, včasih osnovne šole, ki je del odraščanja in učenja številnih Brežičank in Brežičanov. Lepo obnovljeni dom bi radi popestrili s fotografijami in dokumenti, zato smo javno povabili nekdanje učence in učitelje ter Brežičane ter jih prosili, da pobrskajo po svojih arhivih in nam najdeno prinesejo oziroma pošljejo. Za skeniranje, fotografiranje, podatke in dokumentacijo sta poskrbela Davor Lipej in Alenka Černelič Krošelj.​​ Rezultat bo ​​ RAZSTAVA IZBRANIH STARIH FOTOGRAFIJ​​ iz življenja šole, s ciljem opozoriti na stavbo, na njen pomen in na pomen starih fotografij kot pomembnih dokumentov​​ in pričevalk preteklih obdobij, ki pa je zaradi pomanjkanja sredstev premaknjena v prihodnja leta.​​ 

V​​ letu 2017 smo zbrali še 50​​ fotografij, zapisali podatke, odzivi pa so še vedno oziroma se projekt aktivno nadaljuje.

  • DAVOR LIPEJ: Brežice po letu 2000 iz arhiva avtorka (tretji​​ del)

fotografska razstava, nedelja, 28. oktober, ob 19. uri, ​​ Slomškov dom, Brežice

 

Društvo skupaj z avtorjem razstave nadaljuje s predstavitvijo delov bogate avtorjevega arhiva. Za razstavo leta 2017 so bili izbrani štirje tematski sklopi:

  • Brežice in kraji v občini na starih razglednicah nekoč in danes. Davor Lipej je izbral razglednice in opravil fotografiranje iz čim bolj enakega zornega kota jeseni 2017. Zahtevna naloga, ki je ni bilo mogoče uresničiti v vseh na začetku izbranih motivih, a je prinesla zelo zanimive vpoglede. Dva panoja s tako »združenimi pogledi« sta bila za obiskovalce pravi vir razmišljanj in pogovorov.

  • Različni vpogledi v faze pomembnih investicij v Občini Brežice po letu 2000 (npr. OŠ Bizeljsko, OŠ Pišece in OŠ Brežice), ki kažejo skoraj že pozabljene podobe iz bližnje preteklosti.

  • Tako​​ kot prejšnja leta sta skupaj z Alenko Černelič Krošelj izbrala tudi nekaj fotografij iz različnih dogodkov v občini v različnih letnih časov.

  • V čast častnemu občanu, članu društva Milanu Kšeli, je bil tudi njemu​​ posvečen en pano.​​ 

 

Razstava je tako nov del predstavljanja fotografskih zapisov neumornega Davorja Lipeja, ki je za odprtje pripravil tudi 10 minutni video, ki podpira predstavljeno na panojih.​​ 

Po ogledu filma, sta izbor in razstavo predstavila skupaj z Alenko Černelič Krošelj oziroma sta se pogovarjala tako o delih kot o časih – preteklosti in sedanjosti ter ob tem opozorila, da​​ nadaljujeta s projektom, katerega cilj je tudi urejanje arhiva.​​ K temu sta povabila tudi druge sodelavce. ​​ 

Oblikovanje vabila in plakata je delo Gorazda Bastašiča, panoje pa so pripravili in natisnili sodelavci Reklam Žarn. Odprtje je povezovala Alenka Černelič Krošelj. Glasbeno je dogodek obogatila Katja Dornik. Člani društva so s pozornostjo počastili tudi 2 članici prejemnici oktobrske nagrade in prejemnika naziva častni občan. Razstavo, ki je že na odprtje privabila številne obiskovalce je odprl župna Ivan Molan. Predsednica pa je kot darilo vsem podarila tudi torto, posvečeno tako prazniku Občine Brežice (grb) kot dogodku Društva 1824 (logotip).​​ 

 

Z različnimi fotografijami iz različnih​​ je društvo uresničilo načrte in nadaljuje vpoglede v bogat arhiva zapisovalca dogodkov in dogajanja v občini Brežice Davorja Lipeja. S ciklom smo pričeli leta 2015 s prvo fotografsko razstavo, prav tako v čast praznika Občine Brežice in v počastitev 25. obletnice plebiscita – pričetka osamosvajanja Republike Slovenije. Nekako takrat se je pričela tudi fotografska in video pot Davorja Lipeja, ki svoj prosti čas namenja dogajanju v mestu, v občini in širše. Drugi del razstave​​ je, prav tako v čast naše občine, predstavil​​ nova pričevanja in​​ nov del zapisov od leta 1991 pa do danes.​​ Razstava je bila na ogled do junija 2017.​​ Tretji del razstave, ki bo na ogled do marca 2018 pa napoveduje ponovno nadaljevanje.​​ 

 

 

 

Objava v Posavskem obzorniku