Delovanje v letu 2015-2016

2015:

Od leta 2015 zbiramo zgodbe, pričevanja in fotografije o življenju stavbe – nekdanje šole s ciljem, da v naslednjih letih pripravimo stalno razstavo ter publikacijo o zgodovini in pomenu stavbe. Tudi ta del je tesno povezan z delom in prizadevanji bl. Antona Martina Slomška ter tako še bolj povezuje zgradbo z imenom- Slomškov dom ter njeno interdisciplinarno in medgeneracijsko vlogo.​​ 

 

Pričeli smo tudi z novim razstavnim projektom, ki povezuje stavbo z mestom in občino ter vključuje vpogled v obsežen avdio vizualni arhiv Davorja Lipeja. Prvo razstavo, odprto 7. oktobra 2015 smo poimenovali:​​ DAVOR LIPEJ: Spremljevalec utripa mesta in občine Brežice, fotografska razstava in obrazstavni program.​​ Fotografsko razstavo je v čast praznika Občine Brežice in v počastitev 25. obletnice plebiscita – pričetka osamosvajanja Republike Slovenije pripravilo Društvo 1824. Nekako takrat se je pričela tudi fotografska in video pot Davorja Lipeja, ki svoj prosti čas namenja dogajanju v mestu, v občini in širše. Obrazstavni program je povezal pripovedi nekdanjih šolarjev, učiteljev in prebivalcev stavbe ter predstavil spremljanje praznikov v Župniji Brežice v zadnjih letih skozi objektiv in kamero avtorja.​​ 

 

8. novembra 2015 se je odvil dogodek​​ Nekdanja brežiška šola za Brežičane, sedaj novo brežiško srečališče, spomini na šolo in prihodnost stavbe, na katerem je Lipej najprej predstavil svoj AV pogled na Brežice – predstavil je zanimive posnetke Brežic pred več kot petnajstimi leti ter pokazal tudi stanje stavbe pred pričetkom obnove in skozi obnovo. Po uvodnem delu so besedo dobili obiskovalci, ki so pripovedovali o stavbi in šoli, med njimi so bili tudi Anton Zorko, ki je živel v šoli z družino (mama je bila hišnica), pa Metka Brglez, Majda Adamič, Darko Krošelj, Milan Kšela (o obnovi) idr.​​ 

 

13. decembra 2015 pa so bili predstavljeni​​ Prazniki v Brežicah z uvodnim prikazom avtorja.​​ 

Davor Lipej je na vsakem dogodku predstavil tudi del svojega bogatega AV gradiva, kar bo začetek daljšega projekta, posvečenega stavbi, njeni preteklosti in prihodnosti, predvsem pa predstavljanju bogatega in povednega avtorjevega fotografskega in video arhiva.

 

3. oktobra 2015 je bil naš gost evropski poslanec Franc Bogovič, ki je v sklopu teme V iskanju dialoga predstavil svoje delo v Evropskem parlamentu na​​ okrogli mizi Med Posavjem, Slovenijo in Evropo s Francem Bogovičem, evropskim poslancem.​​ 

 

 

 

 

 

2016:

25. junija 2016: Obeležitev dneva državnosti, 25 let samostojne Slovenije ob osamosvojitveni lipi.

Žal po 25ih letih le redki vedo, da je lipa pred Rokovo cerkvijo posvečena prav osamosvojitvi in novi državi Sloveniji. Društvo je organiziralo obeležitev, ki so jo sooblikovali Mešani pevski zbor Bistrica ob Sotli in člani društva. Slavnostni govornik je bil župan občine Brežice Ivan Molan. Prireditev je odmevala v javnosti in privabila številne obiskovalce.

 

16. avgust 2016: Rokovo 2016

Društvo je tretjič organiziralo in izvedlo rokodelski sejem s prikazom različnih veščin in ponudbo »telerflajša« - obujanje medgeneracijskega druženja in učenja. Pri pripravi in izvedbi sejma so sodelovali rokodelci. Zagotovljen je bil tudi “telerflajš”.​​ 

​​ 

12. in 16. oktober 2016: Življenje nekdanje šole (Slomškovega doma) skozi fotografije, dokumente in pričevanja

Skupaj z različnimi informatorji smo nadaljevali proučevanje zgodovino nekdanje šole, zbirali zgodbe, zbirali fotografije in digitalizirali le-te s ciljem celovite predstavitve življenja »stare šole« v različnih obdobjih.​​ 

Društvo 1824 izvaja projekt zbiranja zgodb, pričevanj in fotografij o življenju sedanjega Slomškovega doma, včasih osnovne šole, ki je del odraščanja in učenja številnih Brežičank in Brežičanov. Lepo obnovljeni dom bi radi popestrili s fotografijami in dokumenti, zato smo javno povabili nekdanje učence in učitelje ter Brežičane ter jih prosili, da pobrskajo po svojih arhivih in nam najdeno prinesejo oziroma pošljejo. Za skeniranje, fotografiranje, podatke in dokumentacijo sta poskrbela Davor Lipej in Alenka Černelič Krošelj.​​ Rezultat bo ​​ Razstava izbranih starih fotografij​​ iz življenja šole, s ciljem opozoriti na stavbo, na njen pomen in na pomen starih fotografij kot pomembnih dokumentov in pričevalk preteklih obdobij.

V dveh večerih smo zbrali nekaj več kot 100 fotografij, zapisali podatke, odzivi pa so še vedno oziroma se projekt aktivno nadaljuje.​​ 

 

28. oktober 2016: Življenje v občini Brežice iz arhiva Davorja Lipeja; fotografska razstava, drugi del

Prav na dan občinskega praznika je Društvo 1824 v prostorih obnovljene nekdanje šole v centru Brežic, danes Slomškovem domu, odprlo razstavo z naslovom​​ Davor Lipej: Življenje v občini Brežice iz arhiva avtorja; drugi del.

Tako je društvo uresničilo načrte in nadaljuje vpoglede v bogat arhiva zapisovalca dogodkov in dogajanja v občini Brežice Davorja Lipeja. S ciklom smo pričeli leta 2015 s prvo fotografsko razstavo, prav tako v čast praznika Občine Brežice in v počastitev 25. obletnice plebiscita – pričetka osamosvajanja Republike Slovenije. Nekako takrat se je pričela tudi fotografska in video pot Davorja Lipeja, ki svoj prosti čas namenja dogajanju v mestu, v občini in širše. Drugi del razstave, prav tako v čast naše občine odpira nova pričevanja in predstavlja nov del zapisov od leta 1991 pa do danes. Po ogledu filma, sta izbor in razstavo predstavila skupaj z Alenko Černelič Krošelj oziroma sta se pogovarjala tako o delih kot o časih – preteklosti in sedanjosti ter ob tem opozorila, da je naša naloga opozarjati na pomen domovine in na spoštovanje do naše skupne države.

 

22. december 2016: Večer ob petletnici Društva 1824

Društvo 1824 je bilo ustanovljeno 19. 12. 2011 in je v svojem petem letu delovanja pripravilo in izvedlo raznovrsten program, ki je vključil različne sooblikovalce in številne obiskovalce.​​ Ob jubileju smo pripravili tudi manjšo obeležitev z vpogledom v delo društva.​​